Dinazorların Neslini Bitiren Meteor

Chicxulub Çarpışması

Milyonlarca yıl önce dünyamızda yaşayan dinazorlar birdenbire yok oldular. Buna sebep olan uzaydan gelen bir meteor yada kuyruklu yıldızın dünyaya çarpması sonucu dünyamızda meydana gelen büyük felaketler olmuştur. Bilim adamları böyle diyor. Peki bu felaketin izleri günümüzde mevcutmu?

Meksikanın Yucatan yarımadasında büyük bir krater bulunuyor. Bu kraterin ismi “Chicxulub” . Maya dilinde Chicxulub anlamı “şeytanın kuyruğu demek” Bu kraterin boyu gerçekten muazzam. 170 km çapında bir alana sahip. kıyaslama için İstanbul’un Pendik ilçesini göz önüne alalım. Pendik ilçesinin karasal büyüklüğü 180 km çapındadır. Bu kıyaslama ile dünyanın nasıl bir felaketle yüzyüze geldiğini görülebilir. çarpma sonucu çıkan enerjinin 96.000 gigatonluk tnt patlamasına eşdeğer olduğu belirtilmişitir. Bu çarpışmanın sonucunda yer yüzünde dev tsunamiler oluşmuş, volkanik patlamalar arka rakaya gerçekleşmiş, büyük depremler yaşanmıştır. yeryüzünün sıcaklığı artmış ve gökyüzünü kara bulutlarla kaplanmıştır.

Chicxulub çarpışması sonucu yeryüzünde yaşayan canlıların % 95 i tükenmiştir. Mevsimler değişmiş, ateş fırtınaları ve volkanik patlamalardan dolayı gökyüzü çok uzun süre kül bulutlarıyla kaplanmış ve güneş uzun süre görülememiştir. Çarpışma sonucu milyon ton büyüklüğündeki kaya parçaları ve toprak atmosferin üst katmanlarına kadar çıkıp tekrar yeryüzüne düşmüştür.

Dinazorların neslini tüketen astreodin, yeryüzündeki izi olan Chicxulub krateri

Cevap Yaz