Gizemli Seslerin Kaynağı Bulundu

İlk defa 1960’lı yıllarda kayıtlara geçirilen bu sesler Güney Okyanusu’nun farklı noktalarında kaydedilmişti ve okyanuslara özgü bir olgu olduğu ya da balıklar tarafından çıkarıldığı düşünülüyordu.

Biology Letters dergisinde yayımlanan çalışmada araştırmacılar iki Antarktika minke balinasına ses dalgaları yayarak izleme yapabilen cihazlar yerleştirdi. Bu cihazlardan elde edilen verileri inceleyen araştırmacılar Güney Okyanusu’ndaki gizemli seslerin izlerine de rastladı.

Güney Okyanusu’nun Avustralya’nın batı kıyılarına ve Antarktika’ya yakın bölgelerinde genellikle kış mevsimi boyunca duyulabilen bu seslere daha yüksek ve daha düşük enlemlerde de
rastlanması açıklanmalarını daha da zorlaştırıyordu. Çünkü minke balinalarının kış mevsiminde bu bölgede kaldığı bilinmiyordu. Sonuçlar, kış mevsiminde diğer türler daha düşük enlemlere göç ederken minke balinalarının Antarktika’nın buzla kaplı sularının altında kaldığını gösteriyor. Kayıtların yapıldığı sırada başka deniz memelisi türlerine rastlanmaması bu seslerin kaynağının Antarktika minke balinaları olduğunu doğruluyor.

Araştırmacılar suyun sıcaklığını ve basıncını da kaydeden bu cihazlar sayesinde Antartika minke balinalarının davranışları, grup özellikleri ve sayıları hakkında daha ayrıntılı bilgiler elde edilebileceği düşünüyor.

Cevap Yaz