Sasquatch

Yeti den daha fazla olarak görüldüğü söylenen ve üzerinde konuşulan bir yaratıktır. Sasquatch, kızılderililerin verdiği bir isim olup “büyük ayak” anlamındadır.  Kuzey Amerika yerlileri efsanelerinde Sasquatch hakkında pekçok anlatıma rastlanmaktadır.

Bu efsanelerde 2-3 metre boyunda, ayakta duran, kırmızı kahverengi saçlı, çıkık alnı ve çok kısa boynu olan bir hayvandan bahsedilmektedir. Tabii ki kaynağını kızılderili efsanelerinden alan bu varlık yakın geçmişte de bazı meraklı ve maceraseverlerin ilgi odağı haline gelmekte gecikmedi. Kızılderili efsanelerindeki Sasquatch’ın varlığı 19. yüzyıl sonlarında Amerika’nın çeşitli ücra köşelerine yayılan madenciler tarafından da teyid edildi.

Ekim 1955’te William Roe “Büyük Ayak’ın detaylı bir tarifini verdi. 1.80 mt boyunda yaklaşık 135 kg ağırlığında, uzun kıllı bir hayvan olduğunu, onu Mica dağlarında çalıların arasında ağaç dallarını kemirirken gördüğünü söylüyordu. 1967’de Kuzey Kaliforniya’da Bluff Creek’te sasquatch avına çıkan çiftlik sahibi Roger Patterson ve melez rehberi, uzun adımlarla ormana kaçmadan önce, dere kenarında. 90 metre uzaklıktan “Büyük Ayak”ı gördüklerini söylediler.  Sadece görmekle kalmamış ayrıca fotoğrafını çekmeyi ve ayak izlerinin kalıplarını da çıkarmayı başarmışlardı. Fotoğraflar tüm dünyada ayrıntılı olarak incelendi. Fakat fotomontaj olduğuna dair bir ipucuna rastlanmadı. Ancak bazıları bunun civardaki hayvanat bahçelerinin birinden kaçan bir  gorilin veya goril postu giymiş bir insanın resmi olduğunu öne sürdü.

Bazı iddialar ise gülünçtü. 1968’de zoolog Dr. Bernard Hevvelmans Buz Adam diye bir teşhir olduğunu duydu. Buz içinde bulunan, bilinmeyen bir yaratık teşhir ediliyordu. 1.80 metre boyunda, kısa kalın bacaklı, başının arkasından yaralanmış, bir hikayeye göre Minnesota ormanlarında genç kıza saldırdığı esnada vurulmuş, diğer bir hikayeye göre ise cesedi denizde yüzerken bulunmuştu. Dr. Hevvelmans yaptığı inceleme sonunda, buzun eriyen küçük bir kısmından etin kokusunu dahi duyduğunu ve bu yaratığın kesinlikle o ana kadar bilinmeyen bir tür olduğunu söyledi. Hatta bu türe Homo Poingodes ismini verdi. Fakat bilimsel kurumlar, bunu kabul etmedi ve Buz Adam’ın basit bir kauçuk kukla olduğunu söyleyip, incelemek istediler. Ancak sahibi Buz Adam’ı teşhir etmek üzere başka yere götürmüştü. Binlerce Amerika’lı teşhir esnasında Buz Adam’ı gördü. Fakat incelemeleri, fotoğraf çekimlerini ve raporları sadece Dr. Hevvelmans ve asistanı yürütmüştü. Onlar diğer meslektaşlarının aksine bu yaratığın Vietnam’da vurulduğuna ve savaşta ölen Amerikan askerlerinin cesetleri arasına saklanarak Amerika’ya kaçırıldığına inanıyorlardı.

Cevap Yaz