Tarih Öncesi Alüminyum Kemer Tokası Bulundu

Alüminyum dünyamızda en fazla temin edilen elementlerden biri olmasına rağmen doğada başka elementlerle birlikte bileşik olarak bulunmaktadır. Bu sebepten ayrıştırılıp işlenmesi ve modern hayatta kullanılması 19 yüzyıla kadar mümkün olmamıştır.

1956 yılında bulunan alüminyum kemer tokası bilim adamlarını şaşkına çevirmiştir. Milattan sonra 300 civarlarında yaşamış olan çinli general Çou Çou’nun mezarında bulunan bu toka’nın % 85 oranında saf alüminyumdan imal edildiği ortaya çıkmıştır. ayrıca %10 bakır ve %5 magnezyumda bu tokada kullanılan diğer elementlerdir. BToka’nın nasıl bir teknoloji ile saf hale getirildiği, cevabı aranan sorular arasında kalmıştır.

1800’lü yıllarda alüminyum elementi ancak keşfedilmişken nasıl oluyorda eski insanların mezarından saf alüminyum dan yapılmış eşyalar çıkıyor? Gelecek günlerde, bizi şaşkına çevirecek buluntularla karşı karşıya geleceğimiz aşikardır. Geçmiş uygarlıklar ve yaşantıları bizim bildiğimiz gibi gelişmemiş toplulular değildi. Şu an kullandığımız teknolojik gelişmişliğe ulaşmış tek toplulukta bizler değiliz.

Cevap Yaz