Çift Gövdeliler

Lazarus Johannes Baptista Collereda, 17. yüzyılda tüm Avrupa’yı baştan başa gezdi. Karnından çıkan bir gövde daha vardı. Normal vücuda göre küçük olan bu ikinci vücud, nadiren hareket ediyor, bazen de ağzının kenarından tükürük damlıyordu. Fakat gözleri devamlı kapalıydı. 19. yy’da Hindistan’da doğan Laloo’da da çift gövde vardı, bu gövdenin kolları ve bacakları göğsünden çıkıyordu. Bu acayip insan Amerika’da birçok insanı merakla ayağına getirdi.

Bazı vakaların halka teşhiri, çok korkunç olmaları sebebiyle yetkililer tarafından yasaklanmıştır. 1830 yılında Fransa Sardinya’da bir çifte, belden aşağısı tek, üstü ise çift olan çocuklarını teşhir etmelerine, otoriteler tarafından izin verilmemiştir. Buna benzer bir vakada Kanada’da Montreal’de görülmüştür. Fonksiyonları birbirinden tamamen ayrı olan bu vakada, kızlardan biri açlıktan ağlarken, diğeri rahatça uyuyabiliyordu.

1877’de İtalya’da Tocci kardeşlerde de bir çift bacak, fakat 2 göğüs ve 2 çift kol vardı. Kişilikleri değişikti fakat herbiri sadece bir bacağı kontrol edebiliyor olduğu için, adım atarken koordinasyonu sağlayamıyor ve yürüyemiyorlardı.

Cevap Yaz