İkibin Yıllık Pil

Teknolojide ne kadar ilerlemiş olsakda, geçmiş uygarlıkların teknolojide bizden çok geride olduğunu düşünürüz. Acaba gerçekten be şekidemi?

Alman Arkeolog Wilhelm Konig tarafından 1938 yılında Bağdat’da bulunan ikibin yıllık pil o zamanın bilim adamlarını şoke etmeye yetti. 1 asır önce keşfedildiği düşünülen pillerin çok daha eski bir geçmişi olduğu hayretle tespit edildi. Bulunan pil 13 cm boyundaki toprak kabın içindeydi. Bakır silindir, toprak kab’ın içine yerleştirilmiş ve etrafına demir çubuklar koyulmuştu.toprak testinin ağzı asfalt benzeri bir madde ile kapatılmıştı. C bu nesneyi dünyanın en eski pili olarak ilan etti. Yapılan incelemelerde bu pilin 2 volt enerji ürettiği saptanmıştır.

Biz insanoğlunun şu anda ulaştığımız teknoloji’den geleceğe neler kalacak diye sorduğumuzda, piller, bilgisayarlar, elektronik devreler gibi uzun senelere dayanıklı olmayan kalitesiz malzemeler geleceğe bir iz bırakmadan yok olacaklardır. Uzun seneler sonrasına ağır kayalardan arda kalan mimari eserlerden, ve taş gibi uzun senelere dayanıklı kitabelerden haric şu anki medeniyetimizi anlatan hiç bir iz kallmayacaktır. medeniyetimiz çöktüğünde ve binlerce yıl sonra uygarlıklarımızdan taş, çömlek gibi bulgulara rastlanıldığında bizlerde ilkel bir uygarlık olarak anılacağımız aşikardır.

ikibin 03yıllık pil gibi toprak kabın içinde keşfedilen teknolojik buluntular ise bizi düşündürmeye, geçmiş uygarlıklar hakkındaki düşüncülerimize bir daha gözden geçirme gerekliliğini bize gösterecektir.

Cevap Yaz