Kral Abdullah ve Hz. Mehdi

Ahmet bin Hanbel r.a. müsnetinde kral Abdullaha ait olduğu söylenen bir hadisi şerif internette dolanmakta. ilgili rivayet şu şekilde.

”Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurdu. Hicaz’ı (Suudi Arabistan) isminde hayvan ismi olan bir adam yönetecektir. Uzak bir mesafeden baktığınız zaman gözlerini şaşı olduğunu göreceksiniz. Eğer yakında bakılırsa normal gözükecektir. Abdullah isminde olan kardeşi tarafından desteklenecektir. Eyvahlar olsun ki onların peşinden gidenlere. Rasulullah (s.a.s) üç kez tekrarladı. Bana onun (Abdullah) ölümünün haberini verin ki bende size Mehdinin zuhurunu haber vereyim.”

burada; geçen yıl ölen kral abdullah ve önceki kral Fehd bin Abdulaziz den bahsedildiği belirtiliyor. Fakat kaynak olan belirtilen bu Hadisi şerif Müsnet’de yok’tur. Bu hadisi şerif büyük ihtimal şia kaynaklı Biharu’l Envâr eserden alınmıştır. Ehli sünnet kaynaklı olmadığı için bu rivayete önem vermemiz gerekmiyor.

Ölen suudi arabistan kralı, kral Abdullah ile ilgili ikinci bir hadisi şerif ise şu şekildedir.

İmam Cafer Sadık (r.a) şöyle buyurmuştur:
“Her kim Abdullah’ın ölümünü bana garantilerse bende ona Kaim’in (imam Mehdi’nin aleyhi selam) zuhurunu garantilerim.” Daha sonra şöyle buyurmuştur: “Abdullah öldükten sonra, halk hükümet kurması için kimse üzerinde tevafukta bulunmayacak ve bu anlaşmazlık ve çatışma Allah’ın isteğiyle Sahibul Emr’e (İmam Mehdi’ye) kadar devam edecektir. Kaç yıllık hükümetler sona erecek ve artık birkaç aylık ve birkaç günlük hükümetler kurulmaya başlanacaktır.”Hadisi nakleden ravi diyor ki İmam’a (r.a) şöyle sordum: “Acaba bu durum uzun mu sürecek” Buyurdu ki: “Asla”

Bu rivayetinde kaynağı yukarıdaki gibi Biharul Envar olduğu ilgili kaynaklarda belirtilmiştir. bu rivayette şia nın kaynak kitabı Biharul Envar olduğu için dikkate almıyoruz.

dikkate alacağımız hadisi şerifler, ehli sünnet imamlarının bu konudaki güvenilir kaynaklarıdır.

en son olarak en doğrusunu Ellah c.c. bilir diyoruz.

Bir Yanıt

  1. Avatar Faiq 3 Mart 2018

Cevap Yaz