Kurt Adam Vakaları

12. yüzyılda Marie De France’in naklettiği bilgiye göre, Britanya’da bir kadın kurtadam olan kocasının elbiselerini saklayarak onun eve dönmesini engellediğini söylüyordu. Kocasının kaybolmasından kısa süre sonra kadın başkasıyla evlenmişti. Ancak bu hikaye kralın ilgisini çekince konu mahkemeye gitmiş ve çift, kadının kocasını öldürdüklerini itiraf etmişti. 1573 te Fransa Dıjon da, Gilles Garnier adlı bir kişi kurtadam olduğu için köye zarar vermek ve çocukları parçalamakla suçlandı. Suçunu itiraf edince de kazığa geçirilerek yakıldı. 1589’da görgü şahitleri, tüm Avrupa’da Coloane Peter Stubbe’nin transformasyonunu gördüklerini söylediler. Köylülere göre, onu kovalarken köpeklerinden kaçabilmek için insan şekline dönüşmüştü. Mahkeme heyeti onu işkenceyle idam etmek için daha fazla delil aramadı.

16. yüzyıl sonlarında Fransa’nın Bordoeaux şehri yakınlarında bir bölgede dehşet vardı. Birkaç genç kız, vahşi bir yaratık tarafından hunharca öldürülmüştü. Küçük Margaret Poiret bu yaratık tarafından saldırıya uğrayınca, cesur bir şekilde eline geçirdiği şiş ile onu şişledi ve yakalanmasını sağladı. Daha sonra saldırıyı anlatırken saldırganın kurt gibi baktığını, normalden kısa ve daha geniş olduğunu, kafasının da normalden küçük olduğunu anlattı. Zeka özürlü genç Jean Grenier mahkemeye çıktığında bölgedeki herkes rahat bir nefes aldı. Şahit olarak dinlenen birkaç arkadaşı, onun özel bir merhem yardımıyla kurda dönüşebildiğini kendilerine anlatarak övündüğünden bahsettiler. Genç, kısa zamanda söz konusu genç kızları öldürerek yediğini itiraf etti. Mahkemeyi dinleyen herkes sanığın kurtadam olduğuna emindi. Fakat doktorların da etkisiyle hakim 13 yaşındaki Grenier’in halusinasyon gördüğüne ve bir manastırda tedavi edilmesi gerektiğine karar verdi. Bu olay kurtadamlığa değişik bir bakışaçısı getiren dönüm noktası oldu. Zamanın hukukçuları ve doktorları, bu tip olayları gerçek kurtadamlık ve akıl hastalığı diye ikiye ayırmaya başladılar. 1598’de, Fransa’nın Caude bölgesinde Jacques Rollet cinayetle suçlanarak mahkeme edildi ve mahkum oldu. Köylüler mahkemede ıssız bir bölgede dolaşırken bir gencin cesedini parçalayan 3 kurt gördüklerini, bu kurtların kendilerini görünce ormana kaçtıklarını, fakat kendilerinin kurtları takip ettiklerini bu sayede çalıların içine gizlenmiş olan uzun saçlı, sakallı, pençe gibi uzunve sivri tırnakları olan ve bu tırnakların aralarında et parçalannan, elleri kanlı Jacques Rollet’i bulduklarını anlattılar. Rollet kendisinin kurtadam olduğunu itiraf etti; istediği zaman kurtadam şekline dönüşebiliyordu. Diğer iki arkadaşı da kurtadamdı ve kurbana birlikte saldırmışlardı. Fakat diğer iki yaratık tüm aramalara rağmen bulunamadı. Mahkeme Rollet i idama mahkum etmesine rağmen Paris mahkemesi kararı bozdu ve mahkumu akıl hastenesine gönderdi. Zaten Rollet’ de bir daha kurt haline dönüşemedi.

17. yüzyıl sonlarında kurtadam iddiaları artık mahkemelerde kabul edilmiyordu. Ancak halk arasında söylentiler devam ediyordu. Yakın zamanlarda da kurtadamlık ile bağdaştırılabilecek birkaç olay kayıtlıdır. 1949’da İtalya’da polisler kurtadam psikozu içinde olan ve düzenli olarak dolunay dönemlerinde ürkütücü şekilde uluyan bir adamı takip etmekle görevlendirildi. 1975’te İngiltere’de Staffordshire’da yaşayan 17 yaşındaki köylü bir genç dolunayda kurtadama dönüştüğüne inanıyordu. Birgün bir arkadaşına telefon açtı, yüzünün ve ellerinin renk değiştirdiğini ve giderek kurtadama dönüştüğünü söyledi. Sonunda sesi homurtu halini aldı. Kısa bir süre sonra bu genç, kalbine bıçağı saplayarak beynini kemiren bu düşüncelere son verdi.

Cevap Yaz