Piramitlerin Incelenmesine Neden Izin Verilmiyor?

Piramitlerin inşa teknikleriyle ve kim tarafından, ne zaman yapılmış olduklarıyla ilgili net bir bilgi mevcut değil. Erich von Daniken bu konuda dünyanın en büyük taş yapısı olan Büyük Piramit’le ilgili şunları söylüyor: “Büyük Piramit’in yapılışına ilişkin ne bir işçi, ne bir rahip, ne bir mimar, ne de bir firavun tarafından söylenmiş tek bir sözcük bile yok. Koca yapı tam bir bilinmezlik örtüsü altında. Keops Piramidi’nin içinde de ne bir yazı parçası bulundu, ne de herhangi bir yazılı belge! “1991 ‘de Amerikalı araştırmacı John Anthony West ve jeolog Dr. Robert Schoch piramitlerin önünde yatan Sfenks altında büyük bir odanın ve ona açılan gizli geçitlerin varlığına dair sismik kanıtlar elde etmişler, ama daha geniş çaplı bir araştırma yapmak istediklerinde hükümetten izin alamamışlardır.

1993 ‘te de benzer bir engelleme yaşanmış. Alman mühendis Rudolf Gantenbrink’in keşfetmiş olduğu küçük robot, piramidin içinde daha önce keşfedilmemiş bir geçitte 60 metre kadar ilerletilmiş. 60 metrenin sonunda ise robot tüm geçidi tıkayan bir metal kapıyla karşılaşmıştır. Gantenbrink kapının açılmasını talep etmiş, ancak Kahire Alman Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Rainer Stadelmann geçitteki kapının arkasında başka bir şeyin bulunma ihtimalinin imkansız olduğundan bahsederek kapının açılmasını istememiştir. Bir başka ejiptolog olan Dr. Günther Dreyer de Stadelmann’a katılmış, “O kapının arkasında hiçbir şey yok!” demiştir. Böylece çok önemli bilgilere ulaşabilme ihtimali.şüpheli ‘bir şekilde engellenmiştir.

Bu engellemeler nedeniyle piramitlerle ilgili bugüne dek yeterli bilgi elde edilememiştir. On dokuzuncu yüzyılda yaşamış olan İtalyan ejiptolog Giovanni Caviglia’nın Büyük Piramit’in altındaki özel şaftı kazdığı ve yerin 12 metre derinine indiği bilinmektedir. Bu sırada piramitlerle ilgili söz konusu şüpheleri doğrulayan, son derece dikkat çekici bir olay yaşanmıştır. Caviglia’ın hedef aldığı noktaya daha 4 metre varken araştırmacının daha fazla ilerlemesi yetkililerce engellenmiştir. Elbette bu durum Caviglia’nın ulaşmasına izin verilmeyen şaftın yakınlarında bazı gizli belge ve eşyaların bulunabileceği ihtimalini akla getirmektedir

Cevap Yaz