Red Kit Ve Gizli Mesajlar

Doksanlı Yılların en ünlü çizgi filmi olan “Red kit” i o zamanın çocukları çok iyi hatırlayacaktır. Siyah beyaz televizyon ekranlarından renkli televizyonlara geçiş zamanında bu günkü gibi yüzlerce çizgi film yoktu. şirinler, miki fare, Donald duck, gufi, voltran ve red kit gibi iki elin parmaklarını geçmeyen sayıda çizgi filmler haftanın tek günü yayınlanırdı. O gün cumartesiydi. Okullar kapanmış ve ertesi günü çizgi film seyretme günü olarak biz çocuklar televizyonların başına geçerdik. Şimdiki gibi yüzlerce kanal yok sadece devletin kanalı TRT yayını vardı. Hafta içi 19:00 da açılır ve 23:00 da kapanırdı. Hafta sonu ise 10:00 da açılırdı. Açılıp ve kapanırken istiklal marşı çalınır ve ekranların başına konardık. İnsanların beyni Amerikan filmleri ile yıkanır ve özellikle çizgi filmler o körpecik beyinlerde izler bırakırdı.

Şirinler de amaç birlikte yaşamak ve paylaşmak fikrini ön plana çıkartırken komünizm propagandası yapılır ve komünizmin “her şeyi paylaşacaksın” gibi masum mesajlar verilirken, Red Kit de ise başrol karakteri üzerinden insanlara “nasıl bir yaşam tarzınız olmalı” konusunda gizli ve zihin altından yönlendirmeler yapılırdı. Red kit iyi adam ve Dalton kardeşler ise kötü insanlar olarak lanse edilirdi.

Gerçekten bu şekildemi?

Red Kit in ağzında ilk zamanlar sigara vardı. Sonra ağzına ot tutuşturdular. Hatta Amerikada ağzında ot varken diğer ülkelere gönderdikleri filmlerde sigara olmaya devam etti. o zamanın çocukları Red Kit i taklit ederek ağzında ot tutmaya başladılar ileriki zamanda ise bu sigaraya döndü. Red kit yanlış yaşayan bir kovboy. Sevgilisi yok. Arkadaşı yok. Evliliğe uzak bir karakter. Tek dostu at’ı düldül ve köpeği rintintin. Bir özenti olarak tek başına yaşamak, arkadaş ortamı kuramamak. sadece hayvanlarla arkadaşlık kurmak aslında psikolojik bir hastalık. Özellikle Türk aile yapısına ters bir olgu. Gerçekte kötü insan ve serseri tabir ettiğimiz bir şahsiyet. Kötü karakter olarak gösterilen daltonlar ise aslında aile bağı kuvvetli bir sosyal yapıya sahip olmaları kötü gösteriliyor. Daltonlar ayrıca Annelerine olan saygıları ise itici olarak gösteriliyor. Avarel dalton kardeş annesinin yanında çok saygılı ve gıkını bile çıkartamaması itici bir kurguyla çocukların beynine işleniyor.  Meksikalılar hep haydut oluyor yada ezik gösteriliyor. çinliler ise çok saf ve hep Amerikalılara hizmet ediyorlar. Kızılderililerde bu şekilde. saflar ve Red Kit in hep hizmetinde.Amerikalılar hep güçlü ve diğer milletler kendilerinin hizmetcisi.

Red Kit in atı olan Düldül aslında peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) ın Hz. Ali’ye hediye ettiği At’ın ismi. Ayrıca çizgi romanın yazarı bir Belçikalı. Bu kişi neden hiç bilmediği bir kültüre ait çizgi roman hazırlıyor.

Amerikalılar sinema sektöründeki üstünlüklerini insanların sosyal yaşantısına etkilemek için çalışıyorlar. Bu çalışmalar subliminal mesaj olarak halen devam etmektedir. Değişen toplumlar ve amerikanvari yaşamlar sosyal hayatımızı etkilemeye devam etmektedir. Devletimizin bu konuda profesyonel bir ekip kurup, radikal kararlar alıp ülke insanlarımızın bu saldırılardan korruması gerekmektedir. Çok geç olmadan.

Cevap Yaz