Texas Eyaletindeki Gizemli Işıklar

Amerika Birleşik devletlerinin Texas Eyaletindeki Gizemli ışıklar dünyanın ilgisini çekmeyi başardı. Texas eyaletine bağlı marfa şehrinde görülen ışıklar, omuz mesafesinde ve basketbol topu büyüklüğünde olduğu şehrin sakinleri tarafından rapor edilldi. Hatta yılda 10 dan fazla bu ışıkları gördüklerini söyleyenler yetkilileri aradı.

Bu ışıklar değişik renklerde olabiliyorlar. Beyaz, yeşil, mavi ,turuncu gibi çok farklı renklere bürünebiliyorlar ve omuz hizasında yatay olarak hareket ediyorlar. Çok nadir olarak dikey hareket edebildikleride gözlemlenmiştir. Çoğunlukla toplu olarak hareket ediyorlar, düşük hızda yatay, bazı zamanlar ise hızlanıyorlar, dağılıyorlar, sonradan tekrar birleşiyorlardı. Bu ışık topları gece görüntüleniyorlar, gündüz vakti görüldüğüne dair bir bildirim olmadığı yetkililerce bildiriliyordu. Bu Işık topları bir kaç saniye ‘den başlayıp 2-3 saate kadar gözlemlendikleri bildirildi. Marfa şehriningüneydoğu mevkisinde, en yakın 8 km en uzak 24 km uzaklıktan gözlemlendiği kayıtlarda yer alıyor.

Texas’a bağlı marfa eyaleti bu durumu kazanca çevirmeyi bildi. Ticari amaçlı gözlemevleri kuruldu ve ışık toplarının gözlemlenmesi için festivaller düzenlendi.

Çoğu kişi bu ışıkların gizemini red ediyorlar. Göz yanılması yada o bölgeden geçmekte olan 67. otoyolundan geçmekte olan araba farlarının olacağını söylüyorlar. Hatta araştırmacılardan bir grup aracını otoyolda durdurup farlarını yaktığında, farların marfa daki gözlemevinden marfa ışıkları olarak gözlemlendiğini tespit etmişlerdir. Başka bir iddia ise çiftçilerin yaktıkları fenerlerinde bu görüntüyü oluşturabilecekleri belirtilmiştir. Bir başka iddia ise hava sıcaklıklarının insan gözüne bir çeşit serap olarak aksettiği belirtilmişsede  aşağıdaki video da görüldüğü gibi yukarıda belirtdiğimiz sebepler bu ihtimallerin zayıf olduğu ve marfa ışıklarının hala sırrı’nın çözülemediği anlaşılıyor.

Cevap Yaz